AirBorn, Inc. RM222-030-201-3000
Part No.:
RM222-030-201-3000
Manufacturer:
AirBorn, Inc.
Category:
Headers, Receptacles, Female Sockets
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudRM222-030-201-3000.pdf
Description:
MOTORS & SOLENOIDS
Manufacturer:
AirBorn, Inc.
Series:
R
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle
Contact Type:
Female Socket
Style:
Board to Board
Number of Positions:
30
Number of Positions Loaded:
All
Pitch - Mating:
0.075" (1.91mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.075" (1.91mm)
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish Thickness - Mating:
Insulation Color:
Gray
Insulation Height:
0.300" (7.62mm)
Contact Length - Post:
0.140" (3.56mm)
Operating Temperature:
-65°C ~ 125°C
Material Flammability Rating:
Mated Stacking Heights:
Ingress Protection:
Features:
Mating Guide, Mounting Flange
Current Rating (Amps):
3A