YAGEO RL1210FR-070R1L
Part No.:
RL1210FR-070R1L
Manufacturer:
YAGEO
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
Chuangxin CloudRL1210FR-070R1L.pdf
Description:
RES 0.1 OHM 1% 1/2W 1210
Manufacturer:
YAGEO
Series:
RL
Package/Case:
1210 (3225 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
100 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Composition:
Thick Film
Features:
Current Sense
Temperature Coefficient:
±600ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Ratings:
1210
Size / Dimension:
0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max):
0.026" (0.65mm)