YAGEO RL1206FR-7W0R22L
Part No.:
RL1206FR-7W0R22L
Manufacturer:
YAGEO
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
Chuangxin CloudRL1206FR-7W0R22L.pdf
Description:
RES 0.22 OHM 1% 1/2W 1206
Manufacturer:
YAGEO
Series:
RL
Package/Case:
1206 (3216 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
220 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Composition:
Thick Film
Features:
Current Sense
Temperature Coefficient:
±600ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
Ratings:
1206
Size / Dimension:
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.026" (0.65mm)