YAGEO RL0805FR-7W0R033L
Part No.:
RL0805FR-7W0R033L
Manufacturer:
YAGEO
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
Chuangxin CloudRL0805FR-7W0R033L.pdf
Description:
RES 0.033 OHM 1% 1/4W 0805
Manufacturer:
YAGEO
Series:
RL
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
33 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Composition:
Thick Film
Features:
Current Sense
Temperature Coefficient:
±1200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
Ratings:
0805
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
0.024" (0.60mm)