Richtek USA Inc. RT9013-18GQW
Part No.:
RT9013-18GQW
Manufacturer:
Richtek USA Inc.
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
6-WDFN Exposed Pad
Datasheet:
Chuangxin CloudRT9013-18GQW.pdf
Description:
IC LDO 0.5A LOW DROPOUT WDFN-6
Manufacturer:
Richtek USA Inc.
Series:
Package/Case:
6-WDFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.4V @ 500mA
Current - Output:
500mA
Current - Quiescent (Iq):
50 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
50dB (10kHz)
Control Features:
Current Limit, Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)