Susumu RG2012P-2941-P-T1
Part No.:
RG2012P-2941-P-T1
Manufacturer:
Susumu
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
Chuangxin CloudRG2012P-2941-P-T1.pdf
Description:
RES SMD 2.94KOHM 0.02% 1/8W 0805
Manufacturer:
Susumu
Series:
RG
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Resistance:
2.94 kOhms
Tolerance:
±0.02%
Power (Watts):
0.125W, 1/8W
Composition:
Thin Film
Features:
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:
±25ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
AEC-Q200
Ratings:
0805
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
0.020" (0.50mm)