Recom Power REC6-1212DRW/R10/A/X1
Part No.:
REC6-1212DRW/R10/A/X1
Manufacturer:
Recom Power
Category:
DC DC Converters
Package:
24-DIP Module, 7 Leads
Datasheet:
Chuangxin CloudREC6-1212DRW/R10/A/X1.pdf
Description:
DC DC CONVERTER +/-12V 6W
Manufacturer:
Recom Power
Series:
ECONOLINE REC6/R (6W)
Package/Case:
24-DIP Module, 7 Leads
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
2
Voltage - Input (Min):
9V
Voltage - Input (Max):
18V
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
-12V
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
250mA, 250mA
Power (Watts):
6 W
Voltage - Isolation:
10 kV
Applications:
ITE (Commercial), Medical
Features:
SCP, UVLO
Operating Temperature:
-40°C ~ 75°C
Efficiency:
81%