Recom Power REC15-2415DZ/H2/M
Part No.:
REC15-2415DZ/H2/M
Manufacturer:
Recom Power
Category:
DC DC Converters
Package:
6-DIP Module
Datasheet:
Chuangxin CloudREC15-2415DZ/H2/M.pdf
Description:
DC DC CONVERTER +/-15V 15W
Manufacturer:
Recom Power
Series:
ECONOLINE REC15/M (15W)
Package/Case:
6-DIP Module
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
2
Voltage - Input (Min):
9V
Voltage - Input (Max):
36V
Voltage - Output 1:
15V
Voltage - Output 2:
-15V
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
500mA, 500mA
Power (Watts):
15 W
Voltage - Isolation:
2 kV
Applications:
ITE (Commercial), Medical
Features:
Remote On/Off, OCP, SCP, UVLO
Operating Temperature:
-40°C ~ 65°C
Efficiency:
86%