Recom Power REC10-2412DRW/H2/A/M
Part No.:
REC10-2412DRW/H2/A/M
Manufacturer:
Recom Power
Category:
DC DC Converters
Package:
24-DIP Module, 9 Leads
Datasheet:
Chuangxin CloudREC10-2412DRW/H2/A/M.pdf
Description:
DC DC CONVERTER +/-12V 10W
Manufacturer:
Recom Power
Series:
ECONOLINE REC10 (10W)
Package/Case:
24-DIP Module, 9 Leads
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
2
Voltage - Input (Min):
18V
Voltage - Input (Max):
36V
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
-12V
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
416mA, 416mA
Power (Watts):
10 W
Voltage - Isolation:
2 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Remote On/Off, OCP, SCP
Operating Temperature:
-40°C ~ 75°C
Efficiency:
86%