Remington Industries R-CX-1102-12
Part No.:
R-CX-1102-12
Manufacturer:
Remington Industries
Category:
Coaxial Cables (RF)
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudR-CX-1102-12.pdf
Description:
COAX CBL N-TYPE TO N-TYPE
Manufacturer:
Remington Industries
Series:
R-CX-1102
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Style:
N-Type to N-Type
1st Connector:
N-Type Jack
1st Contact Gender:
Female
1st Connector Mounting Type:
Panel Mount
1st Connector Mounting Feature:
Bulkhead - Front Side Nut
2nd Connector:
N-Type Jack
2nd Contact Gender:
Female
2nd Connector Mounting Type:
Panel Mount
2nd Connector Mounting Feature:
Bulkhead - Front Side Nut
Length:
12.00" (304.80mm)
Cable Type:
RG-58C
Cable Impedance:
Connector Impedance:
Overall Impedance:
50 Ohms
Frequency - Max:
1 GHz
Color:
Black
Features:
Shielded
Operating Temperature:
-40°C ~ 80°C