Remington Industries R-CX-1004-12
Part No.:
R-CX-1004-12
Manufacturer:
Remington Industries
Category:
Coaxial Cables (RF)
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudR-CX-1004-12.pdf
Description:
COAX CBL BNC TO BNC
Manufacturer:
Remington Industries
Series:
R-CX-1004
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Style:
BNC to BNC
1st Connector:
BNC Plug
1st Contact Gender:
Male
1st Connector Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
1st Connector Mounting Feature:
2nd Connector:
BNC Plug, Right Angle
2nd Contact Gender:
Male
2nd Connector Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
2nd Connector Mounting Feature:
Length:
12.00" (304.80mm)
Cable Type:
RG-400
Cable Impedance:
50 Ohms
Connector Impedance:
50 Ohms
Overall Impedance:
50 Ohms
Frequency - Max:
4 GHz
Color:
Tan
Features:
Shielded
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C