YAGEO RC2512FK-7W2R7L
Part No.:
RC2512FK-7W2R7L
Manufacturer:
YAGEO
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
2512 (6432 Metric)
Datasheet:
Chuangxin CloudRC2512FK-7W2R7L.pdf
Description:
RES 2.7 OHM 1% 2W 2512
Manufacturer:
YAGEO
Series:
RC_L
Package/Case:
2512 (6432 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
2.7 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
2W
Composition:
Thick Film
Features:
Moisture Resistant
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Ratings:
2512
Size / Dimension:
0.250" L x 0.122" W (6.35mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max):
0.026" (0.65mm)