YAGEO RC0402FR-076R81L
Part No.:
RC0402FR-076R81L
Datasheet:
Chuangxin CloudRC0402FR-076R81L.pdf
Description:
RES 6.81 OHM 1% 1/16W 0402
Resistance:
6.81 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.063W, 1/16W
Features:
Moisture Resistant
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
0.016" (0.40mm)