YAGEO RC0402FR-072M15L
Part No.:
RC0402FR-072M15L
Manufacturer:
YAGEO
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
Chuangxin CloudRC0402FR-072M15L.pdf
Description:
RES 2.15M OHM 1% 1/16W 0402
Manufacturer:
YAGEO
Series:
RC_L
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
2.15 MOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.063W, 1/16W
Composition:
Thick Film
Features:
Moisture Resistant
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Ratings:
0402
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
0.016" (0.40mm)