YAGEO RC0201JR-0756KL
Part No.:
RC0201JR-0756KL
Datasheet:
Chuangxin CloudRC0201JR-0756KL.pdf
Description:
RES 56K OHM 5% 1/20W 0201
Resistance:
56 kOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.05W, 1/20W
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max):
0.010" (0.26mm)