Recom Power RAC05-12SK/C14
Part No.:
RAC05-12SK/C14
Manufacturer:
Recom Power
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudRAC05-12SK/C14.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 5W
Manufacturer:
Recom Power
Series:
POWERLINE RAC05-K/C14 (5W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
420 mA
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
5W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Universal Input
Mounting Type:
Panel Mount
Size / Dimension:
2.17" L x 1.12" W x 0.83" H (55.1mm x 28.5mm x 21.0mm)