Recom Power R-78B2.5-1.0
Part No.:
R-78B2.5-1.0
Manufacturer:
Recom Power
Category:
DC DC Converters
Package:
3-SIP Module
Datasheet:
Chuangxin CloudR-78B2.5-1.0.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 2.5V 2.5W
Manufacturer:
Recom Power
Series:
INNOLINE R-78B-1.0
Package/Case:
3-SIP Module
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Type:
Linear Regulator Replacement
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
4.75V
Voltage - Input (Max):
32V
Voltage - Output 1:
2.5V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
1A
Power (Watts):
2.5 W
Voltage - Isolation:
Applications:
ITE (Commercial), Medical
Features:
OTP, SCP
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Efficiency:
85%