Recom Power R0.25S-3.305/E
Part No.:
R0.25S-3.305/E
Manufacturer:
Recom Power
Category:
DC DC Converters
Package:
8-SMD Module
Datasheet:
Chuangxin CloudR0.25S-3.305/E.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 5V 250MW
Manufacturer:
Recom Power
Series:
ECONOLINE R0.25S/E (0.25W)
Package/Case:
8-SMD Module
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
2.97V
Voltage - Input (Max):
3.63V
Voltage - Output 1:
5V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
50mA
Power (Watts):
250 mW
Voltage - Isolation:
1 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
SCP
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C
Efficiency:
75%