Samtec Inc. QTH-020-01-H-D-DP-A
Part No.:
QTH-020-01-H-D-DP-A
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudQTH-020-01-H-D-DP-A.pdf
Description:
CONN DIFF ARRAY PLG 40P SMD GOLD
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Q Strip® QTH
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Connector Type:
Differential Pair Array, Male
Number of Positions:
40
Pitch:
0.020" (0.50mm)
Number of Rows:
2
Mounting Type:
Surface Mount
Features:
Board Guide, Ground Bus (Plane)
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
30.0µin (0.76µm)
Mated Stacking Heights:
5mm
Height Above Board:
0.160" (4.06mm)