Samtec Inc. QSS-025-01-F-D-A-K
Part No.:
QSS-025-01-F-D-A-K
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Package:
Description:
CONN SOCKET 50POS SMD GOLD
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Q Strip® QSS
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Connector Type:
Socket, Center Strip Contacts
Number of Positions:
50
Pitch:
0.025" (0.64mm)
Number of Rows:
2
Mounting Type:
Surface Mount
Features:
Board Guide, Ground Bus (Plane), Pick and Place
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
3.00µin (0.076µm)
Mated Stacking Heights:
5mm
Height Above Board:
0.143" (3.63mm)
1. How to order QSS-025-01-F-D-A-K on Chuangxin Cloud?
3. Are the QSS-025-01-F-D-A-K price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of QSS-025-01-F-D-A-K?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Manufacturer Samtec Inc. Samtec Inc. Samtec Inc. Samtec Inc. Samtec Inc.
Series Q Strip® QSS Q Strip® QSS Q Strip® QSS Q Strip® QSS Q Strip® QSS
Packaging Tray Tray Tray Tray Tray
Product Status Active Active Active Active Active
Number of Positions 50 50 50 50 50
Pitch 0.025" (0.64mm) 0.025" (0.64mm) 0.025" (0.64mm) 0.025" (0.64mm) 0.025" (0.64mm)
Number of Rows 2 2 2 2 2
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Contact Finish Gold Gold Gold Gold Gold
Mated Stacking Heights 5mm 5mm 5mm 5mm 5mm
Height Above Board 0.143" (3.63mm) 0.143" (3.63mm) 0.143" (3.63mm) 0.143" (3.63mm) 0.143" (3.63mm)