Samtec Inc. QSE-014-01-F-D-DP
Part No.:
QSE-014-01-F-D-DP
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudQSE-014-01-F-D-DP.pdf
Description:
CONN DIFF ARRAY RCP 28P SMD GOLD
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Q Strip® QSE
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Connector Type:
Differential Pair Array, Female
Number of Positions:
28
Pitch:
0.031" (0.80mm)
Number of Rows:
2
Mounting Type:
Surface Mount
Features:
Ground Bus (Plane)
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
3.00µin (0.076µm)
Mated Stacking Heights:
5mm, 8mm, 11mm, 14mm, 16mm, 19mm, 25mm
Height Above Board:
0.128" (3.25mm)