Samtec Inc. QFSS-064-04.25-L-D-DP-A
Part No.:
QFSS-064-04.25-L-D-DP-A
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudQFSS-064-04.25-L-D-DP-A.pdf
Description:
.635MM DOUBLE ROW SHIELDED TERMI
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Q2™ QFSS
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Connector Type:
Differential Pair Array, Female
Number of Positions:
128
Pitch:
0.025" (0.64mm)
Number of Rows:
2
Mounting Type:
Surface Mount
Features:
Board Guide, Ground Bus (Plane), Shielded
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
10.0µin (0.25µm)
Mated Stacking Heights:
11mm
Height Above Board:
0.278" (7.06mm)