PTHF-114-02-G-Q-368.pdf
PTHF-114-02-G-Q-368.pdf
| Image |  |
| Manufacturer | Samtec Inc. | Samtec Inc. | Samtec Inc. | Samtec Inc. | Samtec Inc. |
| Series | PTHF | PTHF | PTHF | PTHF | PTHF |
| Packaging | Tube | Tube | Tube | Tube | Tube |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Connector Type | Receptacle | Receptacle | Receptacle | Receptacle | Receptacle |
| Contact Type | Forked | Forked | Forked | Forked | Forked |
| Style | Board to Board | Board to Board | Board to Board | Board to Board | Board to Board |
| Number of Positions | 56 | 56 | 56 | 56 | 56 |
| Number of Positions Loaded | All | All | All | All | All |
| Pitch - Mating | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Row Spacing - Mating | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole |
| Fastening Type | Push-Pull | Push-Pull | Push-Pull | Push-Pull | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating | Gold | Gold | Gold | Gold | Gold |
| Insulation Color | Black | Black | Black | Black | Black |
| Insulation Height | 0.368" (9.35mm) | 0.368" (9.35mm) | 0.368" (9.35mm) | 0.368" (9.35mm) | 0.368" (9.35mm) |
| Contact Length - Post | 0.482" (12.24mm) | 0.482" (12.24mm) | 0.482" (12.24mm) | 0.482" (12.24mm) | 0.482" (12.24mm) |