Microchip Technology PIC32MX320F032H-40V/PT
Part No.:
PIC32MX320F032H-40V/PT
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Microcontrollers
Package:
64-TQFP
Datasheet:
Chuangxin CloudPIC32MX320F032H-40V/PT.pdf
Description:
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 64TQFP
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
64-TQFP
Series:
PIC® 32MX
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
MIPS32® M4K™
Core Size:
32-Bit Single-Core
Speed:
40MHz
Connectivity:
I2C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
53
Program Memory Size:
32KB (32K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.3V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 16x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (TA)