Microchip Technology PIC18F2423-E/SO
Part No.:
PIC18F2423-E/SO
Package:
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet:
Chuangxin CloudPIC18F2423-E/SO.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SOIC
Package/Case:
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Series:
PIC® 18F
Programmable:
Verified
Speed:
40MHz
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
25
Program Memory Size:
16KB (8K x 16)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4.2V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 10x12b
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)