Microchip Technology PIC17C42A-16E/L
Part No.:
PIC17C42A-16E/L
Package:
44-LCC (J-Lead)
Datasheet:
Chuangxin CloudPIC17C42A-16E/L.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 4KB OTP 44PLCC
Package/Case:
44-LCC (J-Lead)
Series:
PIC® 17C
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Speed:
16MHz
Connectivity:
UART/USART
Peripherals:
POR, PWM, WDT
Number of I/O:
33
Program Memory Size:
4KB (2K x 16)
RAM Size:
232 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4.5V ~ 6V
Data Converters:
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)