Microchip Technology PIC16LF876-04I/SP
Part No.:
PIC16LF876-04I/SP
Package:
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
Chuangxin CloudPIC16LF876-04I/SP.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SPDIP
Package/Case:
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Series:
PIC® 16F
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Speed:
4MHz
Program Memory Size:
14KB (8K x 14)
EEPROM Size:
256 x 8
RAM Size:
368 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 5x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)