Microchip Technology PIC16F876AT-E/SS
Part No.:
PIC16F876AT-E/SS
Package:
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Datasheet:
Chuangxin CloudPIC16F876AT-E/SS.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SSOP
Package/Case:
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Series:
PIC® 16F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Programmable:
Verified
Speed:
20MHz
Number of I/O:
22
Program Memory Size:
14KB (8K x 14)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
256 x 8
RAM Size:
368 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 5x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)