Microchip Technology PIC16F876A-E/SS
Part No.:
PIC16F876A-E/SS
Package:
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Datasheet:
Chuangxin CloudPIC16F876A-E/SS.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SSOP
Package/Case:
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Series:
PIC® 16F
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Programmable:
Verified
Speed:
20MHz
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
22
Program Memory Size:
14KB (8K x 14)
EEPROM Size:
256 x 8
RAM Size:
368 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 5x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)