Microchip Technology PIC16F874A-E/PT
Part No.:
PIC16F874A-E/PT
Package:
44-TQFP
Datasheet:
Chuangxin CloudPIC16F874A-E/PT.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44TQFP
Package/Case:
44-TQFP
Series:
PIC® 16F
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Programmable:
Verified
Speed:
20MHz
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
33
Program Memory Size:
7KB (4K x 14)
EEPROM Size:
128 x 8
RAM Size:
192 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 8x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)