Microchip Technology PIC16F873-20I/SP
Part No.:
PIC16F873-20I/SP
Package:
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
Chuangxin CloudPIC16F873-20I/SP.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SPDIP
Package/Case:
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Series:
PIC® 16F
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Programmable:
Verified
Speed:
20MHz
Number of I/O:
22
Program Memory Size:
7KB (4K x 14)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
128 x 8
RAM Size:
192 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 5x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)