Microchip Technology PIC16C77-10/P
Part No.:
PIC16C77-10/P
Package:
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Datasheet:
Chuangxin CloudPIC16C77-10/P.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 14KB OTP 40DIP
Package/Case:
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Programmable:
Verified
Speed:
10MHz
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART
Program Memory Size:
14KB (8K x 14)
RAM Size:
368 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4V ~ 6V
Data Converters:
A/D 8x8b
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)