Microchip Technology PIC16C76T-20E/SO
Part No.:
PIC16C76T-20E/SO
Package:
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet:
Chuangxin CloudPIC16C76T-20E/SO.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 14KB OTP 28SOIC
Package/Case:
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Speed:
20MHz
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART
Number of I/O:
22
Program Memory Size:
14KB (8K x 14)
RAM Size:
368 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4V ~ 6V
Data Converters:
A/D 5x8b
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)