Microchip Technology PIC16C76-10E/SP
Part No.:
PIC16C76-10E/SP
Package:
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
Chuangxin CloudPIC16C76-10E/SP.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 14KB OTP 28SPDIP
Package/Case:
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Packaging:
Tube
Programmable:
Verified
Speed:
10MHz
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART
Number of I/O:
22
Program Memory Size:
14KB (8K x 14)
RAM Size:
368 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4V ~ 6V
Data Converters:
A/D 5x8b
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)