Microchip Technology PIC16C73B-20E/SO
Part No.:
PIC16C73B-20E/SO
Package:
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet:
Chuangxin CloudPIC16C73B-20E/SO.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SOIC
Package/Case:
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Series:
PIC® 16C
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Programmable:
Verified
Speed:
20MHz
Number of I/O:
22
Program Memory Size:
7KB (4K x 14)
Program Memory Type:
OTP
EEPROM Size:
RAM Size:
192 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 5x8b
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)