Microchip Technology PIC16C65A-20E/P
Part No.:
PIC16C65A-20E/P
Package:
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Datasheet:
Chuangxin CloudPIC16C65A-20E/P.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 7KB OTP 40DIP
Package/Case:
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Series:
PIC® 16C
Packaging:
Tube
Programmable:
Verified
Speed:
20MHz
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART
Number of I/O:
33
Program Memory Size:
7KB (4K x 14)
Program Memory Type:
OTP
EEPROM Size:
RAM Size:
192 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4V ~ 6V
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)