Microchip Technology PIC16C64A-10I/PT
Part No.:
PIC16C64A-10I/PT
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Microcontrollers
Package:
44-TQFP
Datasheet:
Chuangxin CloudPIC16C64A-10I/PT.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 44TQFP
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
44-TQFP
Series:
PIC® 16C
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
PIC
Core Size:
8-Bit
Speed:
10MHz
Connectivity:
I2C, SPI
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
33
Program Memory Size:
3.5KB (2K x 14)
Program Memory Type:
OTP
EEPROM Size:
RAM Size:
128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4V ~ 6V
Data Converters:
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)