PESC-02-12-02-01-S-RA-SD.pdf
PESC-02-12-02-01-S-RA-SD.pdf
| Image |  |
| Manufacturer | Samtec Inc. | Samtec Inc. | Samtec Inc. | Samtec Inc. | Samtec Inc. |
| Packaging | Tray | Tray | Tray | Tray | Tray |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Connector Type | Receptacle | Receptacle | Receptacle | Receptacle | Receptacle |
| Contact Type | Female Socket | Female Socket | Female Socket | Female Socket | Female Socket |
| Style | Board to Board | Board to Board | Board to Board | Board to Board | Board to Board |
| Number of Positions Loaded | All | All | All | All | All |
| Pitch - Mating | - | - | - | - | - |
| Number of Rows | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Row Spacing - Mating | - | - | - | - | - |
| Termination | Solder | Solder | Solder | Solder | Solder |
| Fastening Type | Push-Pull | Push-Pull | Push-Pull | Push-Pull | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating | Gold | Gold | Gold | Gold | Gold |
| Insulation Color | Black | Black | Black | Black | Black |
| Insulation Height | 0.472" (12.00mm) | 0.472" (12.00mm) | 0.472" (12.00mm) | 0.472" (12.00mm) | 0.472" (12.00mm) |
| Contact Length - Post | 0.097" (2.47mm) | 0.097" (2.47mm) | 0.097" (2.47mm) | 0.097" (2.47mm) | 0.097" (2.47mm) |