CUI Inc. PCN1-S12-S15-S
Part No.:
PCN1-S12-S15-S
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
6-SIP Module, 4 Leads
Datasheet:
Chuangxin CloudPCN1-S12-S15-S.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 15V 1W
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
PCN1-S (1W)
Package/Case:
6-SIP Module, 4 Leads
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
10.8V
Voltage - Input (Max):
13.2V
Voltage - Output 1:
15V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
67mA
Power (Watts):
1 W
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
SCP
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C
Efficiency:
81%