3M P50-020P-R1-EA
Part No.:
P50-020P-R1-EA
Manufacturer:
3M
Category:
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudP50-020P-R1-EA.pdf
Description:
CONN PLUG 20POS VERT GOLD
Manufacturer:
3M
Series:
Pak 50, P50
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Plug, Center Strip Contacts
Number of Positions:
20
Pitch:
0.050" (1.27mm)
Number of Rows:
2
Mounting Type:
Through Hole
Features:
Board Lock, Flange
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
10.0µin (0.25µm)
Mated Stacking Heights:
Height Above Board:
0.421" (10.70mm)