American Electrical Inc. P-420-38106
Part No.:
P-420-38106
Manufacturer:
American Electrical Inc.
Category:
Headers, Plugs and Sockets
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudP-420-38106.pdf
Description:
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 3.81MM
Manufacturer:
American Electrical Inc.
Series:
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Type:
Plug, Female Sockets
Number of Positions:
6
Positions Per Level:
6
Number of Levels:
1
Pitch:
0.150" (3.81mm)
Header Orientation:
Plug Wire Entry:
180°
Termination Style:
Screw
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Current - IEC:
Voltage - IEC:
Current - UL:
10 A
Voltage - UL:
300 V
Wire Gauge or Range - AWG:
16-26 AWG
Wire Gauge or Range - mm²:
Color:
Green
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C