Delevan P1812-182H
Part No.:
P1812-182H
Manufacturer:
Delevan
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
Chuangxin CloudP1812-182H.pdf
Description:
FIXED IND 1.8UH 900MA 240MOHM SM
Manufacturer:
Delevan
Series:
P1812
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1.8 µH
Tolerance:
±3%
Current Rating (Amps):
900 mA
Current - Saturation (Isat):
1.828A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
240mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.189" L x 0.134" W (4.80mm x 3.40mm)
Height - Seated (Max):
0.134" (3.40mm)