Samtec Inc. MW-07-03-G-D-095-085
Part No.:
MW-07-03-G-D-095-085
Description:
CONN HDR 14POS 0.039 STACK SMD
Number of Positions:
14
Pitch:
0.039" (1.00mm)
Row Spacing:
0.039" (1.00mm)
Length - Overall Pin:
0.180" (4.572mm)
Length - Post (Mating):
0.085" (2.159mm)
Length - Stack Height:
0.095" (2.413mm)
Length - Tail:
Mounting Type:
Surface Mount
Termination:
Solder
Contact Finish - Post (Mating):
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating):
10.0µin (0.25µm)
Color:
Black
1. How to order MW-07-03-G-D-095-085 on Chuangxin Cloud?
3. Are the MW-07-03-G-D-095-085 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MW-07-03-G-D-095-085?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Manufacturer Samtec Inc. Samtec Inc. Samtec Inc. Samtec Inc. Samtec Inc.
Series Flex Stack, MW Flex Stack, MW Flex Stack, MW Flex Stack, MW Flex Stack, MW
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Product Status Active Active Active Active Active
Number of Positions 14 14 14 14 14
Pitch 0.039" (1.00mm) 0.039" (1.00mm) 0.039" (1.00mm) 0.039" (1.00mm) 0.039" (1.00mm)
Number of Rows 2 2 2 2 2
Row Spacing 0.039" (1.00mm) 0.039" (1.00mm) 0.039" (1.00mm) 0.039" (1.00mm) 0.039" (1.00mm)
Length - Overall Pin 0.180" (4.572mm) 0.180" (4.572mm) 0.180" (4.572mm) 0.180" (4.572mm) 0.180" (4.572mm)
Length - Post (Mating) 0.085" (2.159mm) 0.085" (2.159mm) 0.085" (2.159mm) 0.085" (2.159mm) 0.085" (2.159mm)
Length - Stack Height 0.095" (2.413mm) 0.095" (2.413mm) 0.095" (2.413mm) 0.095" (2.413mm) 0.095" (2.413mm)