ITT Cannon, LLC MTV1-28SL1-01
Part No.:
MTV1-28SL1-01
Datasheet:
Chuangxin CloudMTV1-28SL1-01.pdf
Description:
CONN 28POS 0.05 GOLD PCB
Number of Positions:
28
Pitch - Mating:
0.050" (1.27mm)
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Post:
0.500" (12.70mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
3A