ITT Cannon, LLC MTV1-25SL79
Part No.:
MTV1-25SL79
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Category:
Headers, Receptacles, Female Sockets
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudMTV1-25SL79.pdf
Description:
CONN 25POS 0.05 GOLD PCB
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Series:
MTV
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Contact Type:
Female Socket
Style:
Board to Cable/Wire
Number of Positions:
25
Number of Positions Loaded:
All
Pitch - Mating:
0.050" (1.27mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing - Mating:
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Fastening Type:
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish Thickness - Mating:
50.0µin (1.27µm)
Insulation Color:
Insulation Height:
Contact Length - Post:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Material Flammability Rating:
Mated Stacking Heights:
Ingress Protection:
Features:
Current Rating (Amps):
3A