Samtec Inc. MTSW-150-09-G-T-350-RA
Part No.:
MTSW-150-09-G-T-350-RA
Datasheet:
Chuangxin CloudMTSW-150-09-G-T-350-RA.pdf
Description:
CONN HEADER R/A 150POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
150
Number of Rows:
3
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Contact Length - Mating:
0.350" (8.89mm)
Contact Length - Post:
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length:
Insulation Height:
0.320" (8.13mm)
Current Rating (Amps):
3A