Samtec Inc. MTSW-135-10-H-D-560
Part No.:
MTSW-135-10-H-D-560
Datasheet:
Chuangxin CloudMTSW-135-10-H-D-560.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 70POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
70
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.560" (14.22mm)
Contact Length - Post:
0.170" (4.32mm)
Overall Contact Length:
0.830" (21.08mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A