Samtec Inc. MTSW-102-28-T-S-880
Part No.:
MTSW-102-28-T-S-880
Datasheet:
Chuangxin CloudMTSW-102-28-T-S-880.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 2POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.880" (22.35mm)
Contact Length - Post:
0.150" (3.81mm)
Overall Contact Length:
1.130" (28.70mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A