Samtec Inc. MTSW-102-21-T-S-315
Part No.:
MTSW-102-21-T-S-315
Datasheet:
Chuangxin CloudMTSW-102-21-T-S-315.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 2POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.315" (8.00mm)
Contact Length - Post:
1.015" (25.78mm)
Overall Contact Length:
1.430" (36.32mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A