Samtec Inc. MTSW-102-10-T-S-300
Part No.:
MTSW-102-10-T-S-300
Datasheet:
Chuangxin CloudMTSW-102-10-T-S-300.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 2POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.300" (7.62mm)
Contact Length - Post:
0.430" (10.92mm)
Overall Contact Length:
0.830" (21.08mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A